Zbliża się czas podsumowań. Mija drugie półrocze 2018 roku, które – niestety – było filmowo o wiele mniej ciekawsze niż pierwsza połowa roku. Podczas selekcji filmów do tego zestawienia nie miałam dużych dylematów, co powinno znaleźć się w 10 najlepszych produkcji. Mam nadzieję, że takie zwolnienie tempa, oklepane tematy i brak fajerwerków jest zapowiedzią bardzo dobrego początku roku. Tymczasem przedstawiam moje subiektywne TOP 10 filmów, na które było warto zwrócić uwagę w tej połowie roku. Macie swoje typy?


Najlepsze filmy drugiej połowy 2018


10. Gentleman z rewolwerem

Nudne, stateczne życie z rodziną w domu na kredyt nie jest dla niego. Liczą się przygoda i wyzwanie, przez co z napadów na bank czyni swój sposób na życie. Forrest (Robert Redford) jest dżentelmenem i zawodowcem w swoim fachu, uciekającym od banalnej rutyny. Choć posiada broń, nigdy jej nie użył. Z uśmiechem na ustach i gracją, której powinien mu zazdrościć każdy dojrzały mężczyzna, wychodzi z banków z torbą pełną pieniędzy. David Lowery pokazuje zabawną i przejmującą historię człowieka, który postanowił podążać sobie tylko znanym szlakiem.

9. Utoya, 22 lipca

U – 22 July

Kamera z ręki, rozmazany obraz i niezwykle ciasne kadry. Utoya, 22 lipca to dramatyczny obraz walki o przetrwanie w obliczu nieznanego zagrożenia. Historia opowiedziana w czasie rzeczywistym, kiedy przez 92 minuty młodzież na wyspie Utoya uciekała przed strzałami Andreasa Breivika. 

8. Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

Bradley Cooper stanął za sterami kamery, zapuścił brodę, nauczył się grać na gitarze i śpiewać przejmująco głębokim głosem. Narodziny gwiazdy to perfekcjonizm i dopracowanie. Oddanie serca projektowi i obudowanie go osobistymi historiami odtwórców głównych ról – Coopera i Lady Gagi – dodaje mu aury wyjątkowości.

7. Spider-Man Uniwersum

Spider-Man Uniwersum niesie w sobie wiele smaczków. Przez chwilę na ekranie pojawia się postać Stana Lee, a sam film staje się hołdem dla wybitnego twórcy. Ten film to wizualnym majstersztyk, scenariuszowa precyzja i jedna z ciekawszych animacji, którą można się zachwycać nie tylko za obraz, ale również warstwę dźwiękową. Sporo emocji wywołuje sam fakt, że głosu jednemu ze Spider-Manów użyczył Nicolas Cage. Do tego genialnie dobrana ścieżka dźwiękowa, na której dominuje rap i hip-hop. To pokaźna dawka energii i dobrego humoru. Czysta przyjemność oglądania.

6. Dogman

Dogman zachwyca specyficznym klimatem napięcia i beznadziei. Wszystko dzięki ponurej aurze miasteczka i pasywności przedstawianych bohaterów. Nikt nie chce wziąć sprawy w swoje ręce, nikt nie jest gotowy stawić czoła oprawcy. Obojętność na dobre zagościła w obrazie włoskiego twórcy. To kino dosadne i bolesne odzwierciedlone w smutnych oczach genialnego Marcello Fonte.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply