To była bardzo udana pierwsza połowa roku. Niełatwo było wybrać najlepsze filmy, które powinny się znaleźć w tym zestawieniu. Choć wielkie blockbustery rozczarowywały, kino artystyczne pokazało, że potrafi dotrzeć do coraz szerszej grupy odbiorców. Czas na filmowe podsumowanie. Na co warto zwrócić uwagę? Co na dłużej zostanie w naszej pamięci? Oto subiektywne top 10 filmów!

10. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

Kadr z filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.

„Włoski obraz to równocześnie zabawna komedia i bolesny dramat. Punktem wyjścia jest teza, że telefony komórkowe są niczym czarne skrzynki i zawierają całe nasze życie. Podczas prób jej potwierdzenia lub obalenia zarówno zaśmiewałam się jak i uroniłam łzę.”

9. Elle

Złote Globy 2017 Elle

Elle

„Paul Verhoeven stworzył film niejednoznaczny, który nie ulega prostym kategoryzacjom. Nie musiał, jak Ulrich Seidl zejść do piwnicy (W piwnicy), by opowiedzieć o głęboko skrywanych pragnieniach i wstydliwych pokusach. Elle w swych seksualnych perwersjach przypomina Nagi instynkt, ale staje się filmem bardziej metaforycznym, otwartym na indywidualne interpretacje.”

8. Lady M.

Lady M

Kadr z filmu „Lady M”

„William Oldroyd z dużą powściągliwością i wdziękiem przygląda się zwyczajności i banalności zła schowanego w delikatnym, dziewczęcym ciele.”

7. Sieranevada

Sieranevada

Sieranevada

„Sieranevada jest krzykiem, głośną i dosadną wypowiedzią, która portretuje rumuńską społeczność, wcale nie tak odległą od naszej mentalności. To filmowy chaos z esencją ludzkich postaw i intensywnych emocji.”

6. Klient

Klient

Klient

„Coraz rzadziej w kinie otrzymujmy opowieść bez fajerwerków, efektów specjalnych i tysiąca barwnych dodatków, która byłaby w stanie przyciągnąć uwagę, złapać za gardło i trzymać tak mocno, aż zabraknie nam tchu. Asghar Farhadi potrafi dokonać intrygującej wiwisekcji na żyjącym społecznym organizmie.”5. Moonligh

Złote Globy Moonlight

„To kino podskórnej emocji i empatycznej lekcji akceptacji drugiego człowieka.”

4. Aquarius

aquarius

Kadr z filmu „Aquarius”

„Aquarius staje się opowieścią, obok której nie można przejść obojętnie. Fhilo spogląda na to, co obecnie niemodne i spychane poza margines głównego nurtu, ustępując miejsca rozkrzyczanej próżności i sztuczności.”

3. Manchester by the sea

manchester by the sea festiwalowy top

Manchester by the sea

„Manchester by the sea zachwyca zwyczajnością zdarzeń, banalnością pomyłek i upływu czasu. Ale przede wszystkim maestrią pokazywania bolesnej prozy codzienności życia po życiu. Jest cicho i kameralnie, ale wnętrze krzyczy z emocjonalnego poruszenia.”

2. La La Land

la la land festiwalowy top

„Wszystko jest perfekcyjne – wokale, światło, J.K. Simmons (Oscar za najlepszą rolę drugoplanową w filmie „Whiplash”) i John Legend. Muzycy zaangażowani do projektu to profesjonaliści z najwyższej półki.”

1.Toni Erdmann

„Toni Erdmann” to niesamowity film, który obudził we mnie wachlarz emocji. Tak umiejętnego połączenia smacznego humoru i nienachalnego moralizowania dawno w kinie nie zaznałam. Cała sala raz po raz wybuchała śmiechem.” – Martyna

 

„Toni Erdmann operuje na symbolach, ale nie rości sobie pretensji do wyszukanej artystycznej opowieści. Urok filmu Ade polega na prostym i szczerym wzruszaniu i rozśmieszaniu. Niemiecka reżyserka przeprowadza terapię małymi kroczkami. Nie bawi się w szokowanie czy nadmierną ekspozycję, patrzy na swoich bohaterów z czułością i konieczną ironią, dzięki czemu samozwańczy trener personalny i coach Erdmann nie jest banalną karykaturą. To film pełen miłości i poszukiwania wzajemnego zrozumienia.” – Gosia

 

Na uwagę zasługuje jeszcze:

Sama przeciw wszystkim, Jackie, American Honey, Kong: Wyspa czaszki, Wonder Woman.

Rozczarowuje brak obecności polskiego kina. Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku pojawi się w końcu dobry polskim film, który na dłużej zapadnie w mojej świadomości. Na razie były wielkie rozczarowania, o których lepiej zapomnieć. Zobaczymy, co przyniesie drugie półrocze. Na razie czekam na: Baby Driver, Dunkierka, Atomic Blonde, Valerian i miasto tysiąca planet, Frantz, The Beguiled, Powiernika królowej, mother! i Morderstwo w Orient Expressie.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply