W tym roku seriale zajmowały coraz większą przestrzeń w moim życiu. Trudno się dziwić, kiedy powstają tak dobre, ambitne i wciągające produkcje. Przedstawiam Wam subiektywne top 10 seriali, które zobaczyłam w 2019 roku i zostały w mojej pamięci.

10.  The Act

The Act Patricia Arquette, Joey King

The Act to wzruszającą i przerażająca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Zdrowa dziewczyna zostaje zniewolona przez chorą matkę. Serial jest skrupulatnie zbudowany na intrydze. Poznajemy poszczególnych bohaterów, dostajemy szczątkowe informacje o ich życiu, przez co staramy się sami domysłami uzupełnić powstałe luki. Jednak największa siła tej produkcji tkwi w niesamowitej Patricia Arquette. Aktorka potrafi zrównoważyć prawdziwą troskę z dozą szaleństwa.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

9. Niewiarygodne

Nastoletnia dziewczyna staje się ofiarą gwałtu. Nikt nie wierzy w jej zeznania, dlatego odwołuje wszystko, co powiedziała. Tymczasem pojawiają się kolejne kobiety, które przeżyły podobne doświadczenie. Dwie policjantki rozpoczynają śledztwo. Niewiarygodne pokazuje, jak bezradna jest kobieta wobec systemu, w którym władzę sprawują mężczyźni. Marie (Kaitlyn Dever) nie jest wiarygodna przez swoją trudną przeszłość, dlatego od razu zostaje zepchnięta na margines, a jej ból przestaje mieć znaczenie.

Wyśmienicie zagrany, subtelnie rozegrany i niebywale wciągający.

Serial dostępny w ofercie Netflix.

8. The Affair

Ten serial przeżywał swoje wzloty i upadki. Wiele się o nim mówiło w kontekście nieprawidłowości na planie, a przede wszystkim o tajemniczym odejściu Ruth Wilson. Jeśli się odciąć od szumu medialnego i skupić na finałowym sezonie, trzeba przyznać, że twórcy precyzyjnie rozwiązali wszystkie wątki.

The Affair słynie z mocnego psychologicznego podejścia i budowania postaci. Tym razem skupiono się na rodzinie Solloway i ich skomplikowanych relacjach. Cały sezon obfitował w wiele emocjonalnych momentów, ale dla mniej najważniejsza była przemiana, jaką przeszła Helen. Maura Tierney powinna dostać wszystkie nagrody!

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

7. Rok za rokiem

Burzliwe przemiany społeczne, technologiczne, polityczne i ekonomiczne, zachodzące w Wielkiej Brytanii na przestrzeni 15 lat, zostają przedstawione z perspektywy angielskiej rodziny Lyonsów. Całość można by uznać za przerażającą fikcję, gdyby nie rezonowało tak bardzo ze współczesnością.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

6. Wielkie kłamstewka

Wielkie kłamstewka
Wielkie kłamstewka

Być może Wielkie kłamstewka nie spełniły w całości pokładanych w nich nadziei, ale nadal są jednym z najlepszych seriali z kobietami w roli głównej. Barwne osobowości, wciągające problemy i szeroki zakres tematów sprawiają, że z zapartym tchem chce się śledzić losy Celeste, Madeline, Jane, Renaty i Bonnie.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

5. Pani Fletcher

Pani Fletcher

Świetna rola Kathryn Hahn. Serial zachwyca poczuciem humoru, zaskakującymi wydarzeniami i erotyczną atmosferą. Patrzymy, jak dojrzała kobieta wkracza w nowy, zwariowany świat. Eve jest otwarta, zabawna i delikatnie nieśmiała. Powoli oswaja się ze swoimi pragnieniami, a na nowo odkryta seksualność otwiera przed nią zupełnie nieznane drzwi do przygody. Świat na nowo nabiera rumieńców.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

4. Fleabag

Brytyjczycy są mistrzami w tworzeniu słodko-gorzkich komedii. Taka też jest Fleabag. To serial pełen błyskotliwego humoru, ciętych ripost, dosadnych komentarzy i fenomenalnego absurdu. Phoebe Waller-Bridge nie stroni od ciężkich tematów, ale podchodzi do nich z nienaganną lekkością.

Serial dostępny w ofercie Amazon Prime.

3. Euforia

Piękny, wystrzałowy z niesamowitą muzyką i pełnokrwistymi bohaterami. Euforia to serialowa uczta, która na dobre utkwiła mi w głowie. Jakież tam znajdowały się niesamowite sekwencje i inscenizacje – choćby finałowa wędrówka głównej bohaterki. Twórcy serialu pokazują brudny i brutalny świat współczesnych nastolatków, w którym każdy krok podlega ocenie. Zło tego świata kontrastuje z nieustającą potrzebą czułości i bliskości.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

2. Wataha

Takie polskie seriale chcę oglądać – dopracowane pod względem scenariusza, z niesamowitymi zdjęciami, fenomenalną muzyką i wielowymiarowymi bohaterami. Wataha jest silnie zanurzona w bieszczadzkim otoczeniu, opływa w polski kontekst, ale nie idzie na skróty w opowiadanej historii. Trzeci sezon to domknięcie historii z początków serialu. Wszystkie wątki się ze sobą splatają, a bohaterowie się rozwijają. Nie czuć w tym świecie fałszu. Świetna robota!

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

Pierwsze miejsce zostało przyznane ex aequo.

1. The Morning Show

Dawno żaden serial nie wzbudził we mnie tyle emocji. I choć finałowy odcinek trochę mnie rozczarował, całość jest niebywale wciągającą historią, która doskonale odnajduje się w dobie #metoo. Jennifer Aniston, Reese Witherspoon i Steve Carrell pokazują, jakimi WYBITNYMI aktorami są. Każdy z nich ma swoje sceny perełki, w których pokazuje emocjonalne bebechy. The Morning Show nie zapowiadał się jakoś specjalnie interesująco, głównie ze względu na oklepany temat w ciągu ostatni lat. Gwiazda telewizji zostaje oskarżona o molestowanie. Na szczęście twórcy nie skupili się na medialnej nagonce, nie skierowali swej soczewki bezpośrednio w stronę ofiar czy sprawcy, ale zaczęli się przyglądać otoczeniu, które przez lata milczało, wiedząc o tym, co dzieje się w stacji.

Świetne zdjęcia, bardzo dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa i obsada z najwyżej półki.

Serial dostępny w ofercie Apple+.

1. Czarnobyl

Czarnobyl
Czarnobyl

Wydaje mi się, że o tym serialu napisano już niemal wszystko. Czarnobyl został przeanalizowany na wiele sposobów i słusznie przyciągnął sporą uwagę. Katastrofa atomowa, która miała miejsce w Czarnobylu, nadal jest owiana tajemnicą. Wciąż nie wiemy o konsekwencjach, jakie wywołała na środowisko i ludzi. Twórcy opowiedzieli o zamiataniu pod dywan, przemilczeniach i stratach, jakie ponieśli zwykli, bezbronni ludzie.

Czarnobyl to serial dramatyczny, katastroficzny z nutką thrillera. Trudno przejść wobec niego obojętnie.

Serial dostępny w ofercie HBO GO.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply