Złote Globy zostały wręczone po raz 80. Po wcześniejszych problemach Hollywodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej robiono wszystko, by zażegnać kryzys, a poprawność polityczna zabiła swobodę humorystyczne akcenty podczas gali. Było poprawnie i nudno. Żartów padło jak na lekarstwo, a w pamięci zostanie świetna Jennifer Collidge, przemowa Ryana Murphy’ego i wiadomość o Wołodymyra Zełenskiego.

Poznajcie laureatów!

Najlepszy film — dramat

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym

  • Cate Blanchett, „Tár” — LAUREATKA
  • Olivia Colman, „Empire of Light”
  • Viola Davis, „The Woman King
  • Ana de Armas, „Blondynka”
  • Michelle Williams, „Fabelmanowie”

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym

  • Austin Butler, „Elvis” — LAUREAT
  • Brendan Fraser, „Wieloryb
  • Hugh Jackman, „The Son
  • Bill Nighy, „Living”
  • Jeremy Pope, „The Inspection”

Najlepszy film — musical lub komedia

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny

  • „Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
  • Biały Lotos” — LAUREAT
  • „Zepsuta krew”
  • „Pam i Tommy”
  • „Czarny ptak”

Najlepsza aktorka w filmie kinowym — musicalu lub komedii

  • Lesley Manville, „Mrs. Harris Goes to Paris”
  • Margot Robbie, „Babilon”
  • Anya Taylor-Joy, „The Menu
  • Emma Thompson, „Good Luck to You, Leo Grande”
  • Michelle Yeoh, „Wszystko wszędzie naraz” — LAUREAT

Najlepszy aktor w filmie kinowym — musicalu lub komedii

  • Diego Calva, „Babilon”
  • Daniel Craig, „Glass Onion: A Knives Out Mystery”
  • Adam Driver, „White Noise”
  • Colin Farrell, „Duchy Inisherin” — LAUREAT
  • Ralph Fiennes, „The Menu”

Najlepszy aktor w serialu limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym

  • Taron Egerton, „Black Bird”
  • Colin Firth, „The Staircase”
  • Andrew Garfield, „Under the Banner of Heaven”
  • Evan Peters, „Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” — LAUREAT
  • Sebastian Stan, „Pam i Tommy”

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym

  • F. Murray Abraham, „Biały Lotos”
  • Domhnall Gleeson, „The Patient”
  • Paul Walter Hauser, „Black Bird” — LAUREAT
  • Richard Jenkins, „Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
  • Seth Rogen, „Pam i Tommy”

Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym — musicalu lub komedii

  • Donald Glover, „Atlanta”
  • Bill Hader, „Barry „
  • Steve Martin, „Only Murders in the Building” 
  • Martin Short, „Only Murders in the Building”
  • Jeremy Allen White, „The Bear” — LAUREAT

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu telewizyjnym, musicalu lub komedii

  • Tyler James Williams, „Misja: Podstawówka” — LAUREAT
  • John Lithgow, „Stary człowiek”
  • Jonathan Pryce, „The Crown”
  • Henry Wilkner, „Barry”
  • John Turturro, „Rozdzielenie”

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

  • Kevin Costner, „Yellowstone” — LAUREAT
  • Adam Scott, „Rozdzielenie”
  • Bob Odenkirk, „Zadzwoń do Saula”
  • Jeff Bridges, „Stary człowiek”
  • Diego Luna, „Andor”

Najlepszy serial telewizyjny – musical lub komedia

  • „Misja: Podstawówka” — LAUREAT
  • „The Bear”
  • „Hacks”
  • „Zbrodnie po sąsiedzku”
  • Wednesday

Najlepszy zagraniczny film nieanglojęzyczny

  • „RRR” (Indie)
  • „Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy)
  • „Argentyna, 1985” (Argentyna) — LAUREAT
  • Blisko” (Belgia)
  • „Podejrzana” (Korea Południowa)

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym

  • Jessica Chastain, „George and Tammy” 
  • Julia Garner, „Inventing Anna”
  • Lily James, „Pam and Tommy”
  • Julia Roberts, „Gaslit” 
  • Amanda Seyfried, „Zepsuta krew” — LAUREATKA

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym

  • Jennifer Coolidge „Biały lotos” — LAUREATKA
  • Claire Danes, „Fleishman Is in Trouble”
  • Daisy Edgar-Jones, „Under the Banner of Heaven”
  • Niecy Nash-Betts, „Dahmer — Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
  • Aubrey Plaza, „Biały Lotos”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w musicalu, komedii lub serialu dramatycznym

  • Elizabeth Debicki, „The Crown”
  • Hannah Einbinder, „Hacks”
  • Julia Garner, „Ozark” — LAUREATKA
  • Janelle James, „Abbott Elementary”
  • Sheryl Lee Ralph, „Abbott Elementary”

Najlepszy film animowany

  • „Guillermo Del Toro: Pinokio” — LAUREAT
  • „Inu-Oh”
  • „Marcel the Shell With Shoes On”
  • „Puss in Boots: The Last Wish”
  • „Turning Red”

Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa (Film)

  • Alexandre Desplat, „Guillermo Del Toro: Pinokio”
  • Hildur Guðnadóttir, „Women Talking” 
  • Justin Hurwitz, „Babilon” — LAUREAT
  • John Williams, „Fabelmanowie” 
  • Carter Burwell, „Duchy Inisherin”

Najlepszy scenariusz — Film

  • Todd Field, „Tár” 
  • Tony Kushner & Steven Spielberg, „Fabelmanowie”
  • Daniel Kwan, Daniel Scheinert, „Wszystko wszędzie naraz”
  • Martin McDonagh, „Duchy Inisherin” — LAUREAT
  • Sarah Polley, „Women Talking

Najlepszy reżyser — Film

  • James Cameron, „Avatar: Istota wody”
  • Daniel Kwan i Daniel Scheinert, „Wszystko wszędzie naraz”
  • Baz Luhrmann, „Elvis”
  • Martin McDonagh, „Duchy Inisherin”
  • Steven Spielberg, „Fabelmanowie” — LAUREAT

Najlepszy serial dramatyczny

  • „Better Call Saul”
  • „The Crown”
  • Ród Smoka” — LAUREAT
  • „Ozark”
  • „Severance”

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

  • Zendaya, „Euforia” — LAUREATKA
  • Hilary Swank, „Alaska Daily”
  • Imelda Staunton, „The Crown”
  • Emma D’Arcy, „Ród Smoka”
  • Laura Linney, „Ozark”

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu

  • Quinta Brunson, „Misja: Podstawówka” — LAUREATKA
  • Selena Gomez, „Zbrodnie po sąsiedzku”
  • Jean Smart, „Hacks”
  • Kaley Cuoco, „Stewardesa”
  • Jenna Ortega, „Wednesday”
Angela Bassett as Ramonda in Marvel Studios’ Black Panther: Wakanda Forever. Photo courtesy of Marvel Studios. © 2022 MARVEL.

Najlepsza aktorka drugoplanowa (w dowolnym filmie)

  • Angela Bassett, „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” — LAUREATKA
  • Kerry Condon, „Duchy Inisherin”
  • Jamie Lee Curtis, „Wszystko wszędzie naraz”
  • Dolly De Leon, „W trójkącie”
  • Carey Mulligan, „She Said”

Najlepsza piosenka oryginalna — Film

  • „Carolina”, Taylor Swift („Where the Crawdads Sing”)
  • „Ciao Papa”, Guillermo del Toro & Roeban Katz („Guillermo Del Toro: Pinokio”)
  • „Hold My Hand”, Lady Gaga i Bloodpop („Top Gun: Maverick”)
  • „Lift Me Up”, Tems, Ludwig Göransson, Rihanna i Ryan Coogler („Black Panther: Wakanda Forever”) 
  • „Naatu Naatu”, Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj („RRR”) — LAUREAT

Najlepszy aktor drugoplanowy w dowolnym filmie

  • Brendan Gleeson, „Duchy Inisherin”
  • Ke Huy Quan, „Wszystko wszędzie naraz” — LAUREAT
  • Barry Keoghan, „Duchy Inisherin”
  • Brad Pitt, „Babilon”
  • Eddie Redmayne, „The Good Nurse
About the Author
Related Posts

Riz Ahmed i Allison Williams ogłosili nominacje do Oscarów 2023. Poznaliśmy twórców i produkcje,...

41. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie dobiegł końca. Trzy składy jurorskie przyznały swoje...

Oscary powróciły do Dolby Theater po roku nieobecności. W tym roku galę poprowadziły trzy kobiety:...

Leave a Reply